-
Opracowanie przygotowane przez Komisję Nadzoru finansowego mające na celu przybliżenie banku jako instytucji zaufania publicznego, pełniącej szczególną rolę zarówno w finansach osób indywidualnych, jak i w gospodarce. Publikacja dostępna w formatach epub, mobi i pdf.
-
Strona internetowa Banku Światowego. Zawiera informacje nt. jego działalności, prowadzonych badań i projektów. Na stronie znajdują się publikacje z zakresu globalnej ekonomii, które można filtrować wg tematu, kolekcji, regionu lub kraju. (ang.)
-
Publikacja Narodowego Banku Polskiego traktująca o bankowości centralnej. Przedstawia historię bankowości centralnej, zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej, a także w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Rosji. Opisuje też sposób zarządzania wiedza w bankach centralnych. Publikacja dostępna w formacie pdf.
-
Serwis informacyjny Dziennika Gazeta Prawna o bankowości elektronicznej. Prezentuje artykuły na temat bankowości elektronicznej, transakcji on-line, kart kredytowych, kont bankowych, e-banków.
-
Strona poświęcona działalności Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Prezentuje informacje dotyczące systemu gwarantowania depozytów, udostępnia alty prawne, raporty roczne od 1995 roku, analizy oraz czasopismo „Bezpieczny Bank”, dostępne także w naszej bazie ebooków (tutaj).
-
Opracowanie przygotowane przez Komisję Nadzoru Finansowego mające na celu zaprezentowanie zagadnień związanych z bankowością elektroniczną. Pierwsza część publikacji poświęcona jest zagrożeniom związanym z bankowością elektroniczną, takim jak: kradzieże, wyłudzenia czy kopiowanie kart płatniczych, radzi także, co zrobić w przypadku wystąpienia któregoś z tych przestępstw. Druga część przedstawia zagadnienia prawne związane z bankowością elektroniczną. Publikacja dostępna w formatach epub, mobi i pdf.
-
Miesięcznik Narodowego Banku Polskiego. Zawiera podstawowe dane dotyczące wyników gospodarczych i finansowych, polityki pieniężnej banku centralnego. Prezentuje trendy w zakresie sytuacji makroekonomicznej, podaż pieniądza i czynników jego kreacji, bilans płatniczy, instrumenty polityki pieniężnej.
-
Biuletyn Miesięczny Europejskiego Banku Centralnego. Pełna wersja polska ukazywała się w serwisie kwartalnie, co miesiąc po polsku publikowane są artykuły wstępne. Od września 2012 roku Narodowy Bank Polski zaprzestał tłumaczenia kwartalnych wersji Biuletynu i rozpoczął publikację streszczeń Biuletynu Miesięcznego EBC.
-
Czasopismo wydawane przez American Bankers Association. Porusza tematykę rynku finansowego i bankowego. Magazyn można czytać w przeglądarce (ang.).
-
Czasopismo internetowe wydawane przez PKO Bank Polski. Publikuje artykuły z zakresu rynku bankowego, bankowości elektronicznej, płatności elektronicznych czy kart płatniczych. Porusza także kwestie oszczędzania i inwestowania. Na stronie znajdują się numery od 2009 roku. Publikacje dostępne w formacie pdf.
-
Czasopismo poświęcone powstającemu Centrum Pieniądza NBP. Prezentuje informacje na temat realizacji projektu, rozmowy z twórcami i ekspertami, pokazuje też najciekawsze eksponaty, które kiedyś pojawią się w Centrum.
-
Czasopismo wydawane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny od 1997 roku. Zawiera artykuły na temat systemów finansowych – polskich i zagranicznych, instytucji kredytowych oraz banków i ich relacji z klientami. Udostępnia także wyniki badań. Na stronie dostępne są numery od 2010 roku w formacie pdf.
-
Dwutygodnik gospodarczy wydawany we Lwowie w latach 1921-1939. Na łamach czasopisma poruszane były zagadnienia bankowe, finansowe, monetarne oraz gospodarcze i ustawodawcze. Na stronie znajdują się numery z lat 1921-1939 dostępne w formacie djvu.
-
Raporty i analizy Narodowego Banku Polskiego wydawane cyklicznie. Publikacje poruszają m.in. następujące tematy: bilans płatniczy, sytuacja finansowa gospodarstw domowych, inflacja, stan równowagi polskiej gospodarki, rynek pracy, rynek nieruchomości, system finansowy, międzynarodowa pozycja inwestycyjna czy międzynarodowy handel usługami. Publikacje dostępne w formacie pdf.
-
Publikacja wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Omawia funkcji compliance w polskich bankach. Porusza kwestie związane z podziałem zadań w ramach tej funkcji, niezależnością, zakresem przedmiotowym czy procesem zarządzania ryzykiem w przypadku braku zgodności. Publikacja dostępna w formatach epub, mobi i pdf.
-
Książka porusza kwestie dotyczące współczesnych finansów, zaprezentowane w 2016 r. podczas Konferencji Katedr Finansowych zatytułowanej "Granice finansów XXI wieku". Autorzy artykułów podjęli rozważania na temat perspektyw rozwoju bankowości i ubezpieczeń. Publikacja dostępna w formacie pdf.
-
Strona poświęcona bankowości spółdzielczej. Prezentuje aktualne informacje dotyczące sektora BS, rankingi, wyniki finansowe, rady ekspertów spółdzielczych, a także informacje prawne.
-
Krótka historia bankowości centralnej w Polsce. Na stronie znajduje się publikacja do pobrania w formacie pdf: "Historia bankowości centralnej w Polsce".
-
Serwis informacyjny Narodowego Banku Polskiego. Zawiera informacje o prawie bankowym, systemach finansowych i płatniczych, polityce pieniężnej, bankach w Polsce, stopach procentowych, średnich kursach walut, wskaźnikach rynkowych, raporty i analizy oraz liczne publikacje NBP.
-
Serwis poświęcony finansom. Porusza kwestie ekonomii, finansów publicznych oraz biznesu. W zakładce poświęconej bankowości można znaleźć informacje na temat polityki pieniężnej, systemów bankowych, bankowości centralnej, a także zarządzania w bankowości.
-
Portal pozwalający na lepsze poznanie misji i działalności Narodowego Banku Polskiego. Na stronie można znaleźć informacje na temat ustalania wysokości cen w państwie, działalności emisyjnej oraz wspomagania płynności innych polskich banków.
-
Serwis informacyjny polskiego rynku finansowego. Podaje wiadomości, analizy, poradniki i raporty z rynku bankowego, nieruchomości, ubezpieczeń, TFI i giełdy. Zawiera dział PR, marketingu w biznesie oraz inwestycji, a także narzędzia finansowe i kalkulatory.
-
Publikacje naukowe Narodowego Banku Polskiego prezentujące zagadnienia z różnych dziedzin bankowości i finansów. Publikacje są podzielone według dat wydania. Dostępne są teksty w języku polskim i angielskim. Publikacje można pobrać w formacie pdf.
-
Publikacja Narodowego Banku Polskiego prezentująca sylwetkę Władysława Grabskiego oraz jego wpływu na rozwój polskiej gospodarki. Publikacja dostępna w formacie pdf.
-
Publikacja wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Omawia kwestię whistleblowingu w polskich bankach, przedstawia definicję zjawiska, przepisy krajowe i międzynarodowe, a także zakres ochrony whistleblowerów. Publikacja dostępna w formacie pdf.
-
Publikacja Narodowego Banku Polskiego prezentująca historię polskiej bankowości centralnej. Publikacja dostępna w formacie pdf.