2024-05-04
Zdjęcie z uroczystych obchodów z okazji Dnia Strażaka w Krakowie. W wydarzeniach uczestniczył wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.Na zdjęciu wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar w środku, obok strażacy salutujący. W tle widoczne Sukiennice.

4 maja wspominamy św. Floriana – patrona strażaków, kupców, piwowarów i kominiarzy. To on chroni nas od ognia, wojny, powodzi, nieurodzaju czy burzy. Od wieków kojarzony jest jednak jako patron strażaków. Dziś odbyły się uroczystości ku czci św. Floriana – patrona miasta Krakowa i strażaków. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Obecni byli także m.in.: zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. dr inż. Arkadiusz Kielin wraz z pełniącym obowiązki zastępcy małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Piotrem Gadowskim, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie st. bryg. Paweł Knapik, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Edward Siarka, senator RP Marek Pęk, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Tadeusz Duda.

– Dziś zwracamy się ku wszystkim strażakom PSP i OSP. Chcemy złożyć im hołd i podziękować za codzienne poświęcenie, odwagę i oddanie służbie. Strażacy to swego rodzaju armia naszych aniołów stróżów. Są zawsze tam, gdzie potrzebna jest ich pomoc. Ich determinacja, profesjonalizm i nieustanna gotowość stanowią fundament bezpieczeństwa Małopolan. W tym świątecznym dniu z szacunkiem patrzymy na wykonywaną przez nich pracę i służbę, która nie zna granic. W imieniu swoim i wszystkich mieszkańców pragnę podziękować Wam, że zawsze możemy na Was polegać. Niech święty Florian ma Was nieustannie w opiece – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

2024-05-03
Zdjęcie z uroczystych obchodów Święta Narodowego 3 Maja w Wieliczce. W uroczystości uczestniczyła I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger. Na zdjęciu wicewojewoda Elżbieta Achinger wraz z radnym miasta i gminy Wieliczka podczas składania kwiatów.

Święto Narodowe Trzeciego Maja łączy wszystkich Polaków. Dziś świętowali także mieszkańcy Wieliczki. W wydarzeniach uczestniczyła I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.


Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Wieliczce rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Klemensa. Następnie uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta pod pomnik Odrodzenia Polski, pod którym złożono wieńce.

2024-05-03
Na zdjęciu wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek składają wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Jana Matejki w Krakowie z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji III Maja.

Pierwsza w Europie i druga na świecie, przełomowo ustanawiająca sposób organizacji państwa. Wreszcie, pomimo upływu 233 lat od jej uchwalenia –  uniwersalna w swoich przesłaniach. Konstytucja 3 Maja – zmieniła oblicze Polski. Dzisiaj w Krakowie uroczyście obchodzono rocznicę jej uchwalenia. Gospodarzem wydarzeń był wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Najstarsze polskie święto narodowe

Być może nie wszyscy wiedzą, że Narodowe Święto Trzeciego Maja uchwalone zostało w 1919 r. Niedługo po odzyskaniu przez Polskę niepodległości uznano, że właśnie to wydarzenie należy podnieść do rangi święta narodowego. Zakazane w czasie istnienia PRL, powróciło do kalendarza ważnych wydarzeń w 1990 r. Niesiemy tę wyjątkową radość i nadzieję, które towarzyszyły polskiemu społeczeństwu w 1791 r., pokazując, że jedność jest naszą siłą – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

2024-05-02
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas przemówienia

Ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Został ustanowiony przez Sejm dokładnie 20 lat temu. Dziś obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Z tej okazji w Brzesku odbyły się uroczyste obchody. W wydarzeniu uczestniczyli: wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Ireneusz Raś, poseł do Parlamentu Europejskiego Adam Jarubas, wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, były minister spraw wewnętrznych i administracji oraz były wojewoda małopolski Jerzy Miller. Obecni byli przedstawiciele służb mundurowych, a także władz samorządowych.

2024-05-01
Katastrofa budowlana w Dębnie

W miejscowości Dębno, w powiecie brzeskim, doszło do zawalenia się jednej ze ścian pustostanu podczas prac rozbiórkowych. Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, cztery osoby uczestniczące w pracach zostały poszkodowane.

Pomimo przeprowadzonej reanimacji, zmarła kobieta w wieku 36 lat. Dwójka poszkodowanych dzieci została przetransportowana do szpitali w Krakowie oraz Tarnowie. Powierzchownych obrażeń doznała również 62-letnia kobieta, która została przetransportowana do szpitala w Brzesku.

2024-04-30
Wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek podczas składania kwiatów

Dokładnie 20 lat temu, 1 maja 2004 roku Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie UE. Dzisiaj w Andrychowie odbyły się uroczyste obchody 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz Święta Pracy. Udział w nich wziął II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.

- Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej było ważnym krokiem rozwojowym dla naszego kraju. Podróże bez paszportów, dostęp do edukacji czy też współpraca na wielu płaszczyznach, to tylko wybrane z możliwości, z których Polacy mogą korzystać właśnie dzięki członkostwu w Unii. Dzisiejsze uroczystości to okazja do wspólnego świętowania tego ważnego wydarzenia. Dobrze, że jesteśmy razem - mówi II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.

2024-04-30
Na zdjęciu dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda na tle czarnej ścianki z napisami RADIO KRAKÓW KULTURA oraz OFF.RADIO KRAKÓW.

Karta Polaka – czym jest? Czy to dokument potwierdzający narodowość, a może obywatelstwo? Te kwestie, w rozmowie z dyrektor generalną Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, a wcześniej wieloletnią dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich naszego Urzędu Lucyną Gajdą, poruszyła redaktor Marzena Florkowska w audycji „Wiedza o społeczeństwie” na antenie Radia Kraków.

- Karta Polaka to dokument świadczący o przynależności do narodu polskiego. Absolutnie nie jest to dokument potwierdzający posiadanie polskiego obywatelstwa. Czym innym jest przynależność np. obywatel Ukrainy, który ma polskie korzenie i przynależy do narodu polskiego, ale ma obywatelstwo ukraińskie. Karta Polaka to dokument wydawany zasadniczo przez konsulów. Od 30 lipca 2022 roku wojewodowie mają możliwość wydania Karty Polaka, ale tylko obywatelom trzech krajów: Rosji, Ukrainy i Białorusi. W 2023 roku do Wojewody Małopolskiego wpłynęło prawie 200 wniosków o Kartę Polaka – tłumaczy dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda.

wstecz    do góry     drukuj