Kolejna edycja Światowego Tygodni Przedsiębiorczości odbyła się między 17 a 23 listopada 2014 roku. Jak co roku w Małopolsce, miało miejsce wiele szkoleń, warsztatów i innych imprez. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie przeprowadzono spotkania, w których uczestniczyło łącznie 230 osób. Działały także dwa punkty informacyjne: punkt informacyjny na temat Funduszy Europejskich oraz punkt dotyczący przedsiębiorczości kobiet.

PROGRAM WYDARZEŃ:
17 LISTOPADA

Fundusze Europejskie dla przedsiębiorczości / szkolenie

Spotkanie skierowane do osób zainteresowanych założeniem własnej działalności gospodarczej oraz wszystkich chcących pozyskać ogólne informacje na temat głównych założeń programowania Funduszy Europejskich na lata 2014-2020. Zajęcia poprowadzili: Monika Biel oraz Bartłomiej Gąciarz (Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Krakowie).

JDG czy Sp. z o.o., którą formę wybrać? / warsztat

Warsztat poświęcony dwóm formom prowadzenia działalności – jednoosobowej działalności gospodarczej oraz spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Uczestnicy otrzymali informacje na temat wad i zalet obu form, podstawowych koszty działania jednej i drugiej oraz o aspektach prawnych. Szkolenie poprowadziła Sylwia Bednarek (BiznesTUBE Sp. z o.o.).

18 LISTOPADA

Wsparcie przedsiębiorczości z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 / szkolenie

Dwuczęściowe spotkanie przybliżające kwestie związane z możliwością uzyskania wsparcia z programów regionalnych na rozwój przedsiębiorczości, w tym finansowanie przedsięwzięć o charakterze innowacyjnym, badawczo-rozwojowym oraz inwestycji z zakresu odnawialnych źródeł energii. Szkolenie poprowadziły: Magdalena Migalska, Anna Orzechowska (Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości).

Zaloguj się do pracy / warsztat

Szkolenie przeznaczone dla osób poszukujących pracy oraz dla tych, którzy zastanawiają się nad wyborem lub zmianą zawodu.W czasie spotkania zaprezentowane zostały narzędzia stanowiące przystępny przewodnik po rynku pracy. Za ich pośrednictwem uczestnicy mogli nie tylko przekonać się jakie są ich predyspozycje zawodowe, ale także zapoznać z katalogiem zawodów, stworzyć zawodową sieć kontaktów, lub wyszukać aktualne i wiarygodne oferty pracy. Zajęcia poprowadziła Urszula Biernacka (Centrum Informacji Biznesowej i Europejskiej WBP w Krakowie).

19 LISTOPADA

Mobilność młodzieży w UE / szkolenie

W ramach zajęć można było zapoznać się z polityką młodzieżową Unii Europejskiej, w tym z programami unijnymi wspierającymi mobilność i przedsiębiorczość ludzi młodych. Uczestnicy poznali program Erasmus+ (z akcentem na wymiany międzynarodowe i program praktyk zagranicznych) oraz dowiedzieli się, gdzie szukać Informacji na temat możliwości dofinansowania unijnego na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Zajęcia poprowadził Dariusz Krupa (Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej Kraków, Forum Współpracy Międzynarodowej).

Mit „jednego okienka” / warsztat

Przerażają Cię rubryki wniosku CEIDG? Nie wiesz gdzie zgłosić chęć prowadzenia własnej działalności gospodarczej? Zastanawiasz się, czy faktycznie można zarejestrować firmę w jednym okienku? Jeśli tak przyjdź i skorzystaj z naszego instruktażu. W czasie spotkania oprócz garści praktycznych informacji, krok po kroku prześledzony został proces uzupełniania wniosku CEIDG, tak aby nie krył on żadnych tajemnic. Warsztat poprowadziła Jagoda Nowak (Centrum Informacji Biznesowej i Europejskiej WBP w Krakowie).

20 LISTOPADA

Planowanie kariery zawodowej / warsztaty

Zajęcia grupowej informacji zawodowej. Celem spotkania było wyzwolenie kreatywności oraz nowego sposobu myślenia o przyszłości zawodowej. Zaprezentowane zostały koncepcje rozwoju zawodowego, modele kariery oraz etapy planowania drogi zawodowej. W trakcie zajęć uczestnicy mogli wypełnić kwestionariusz Scheina w celu określenia rodzaju kariery zawodowej, bądź potwierdzenia dokonanych wyborów. Szkolenie poprowadziła Joanna Kowalik (Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie).

Wszyscy ludzie są Przedsiębiorcami... / warsztaty

Warsztat motywacyjny, w trakcie którego trenerzy postarali się nie tylko pokazać jak efektywnie wykorzystywać posiadany potencjał, ale przede wszystkim opowiedzieli od czego zacząć swoją przygodę z przedsiębiorczością. Wskazali jakie działania czynią z nas ludzi biznesu, a jakie hamują zarówno rozwój osobisty jak i zawodowy. Przedstawili możliwości na rozpoczęcia własnego biznesu oraz przyjrzeli się najważniejszym umiejętnościom potrzebnym do jego prowadzenia. Szkolenie poprowadziły: Sylwia Bednarek, Elżbieta Zwolak (BiznesTUBE).

21 LISTOPADA

Wolontariat Europejski / warsztaty

Wolontariat Europejski, a właściwie European Voluntary Service (EVS), to akcja umożliwiająca osobom pomiędzy 17 a 30 rokiem życia podjęcie pracy społecznej w Unii Europejskiej oraz krajach współpracujących. W czasie spotkania informacyjnego uczestnicy zapoznali się z procedurą oraz przebiegiem procesu rekrutacyjnego. Dowiedzieli się także, do których instytucji aplikować, by zdobyć kompetencje i umiejętności wpływające na rozwój osobisty i zawodowy. Szkolenie poprowadziła Izabela Górska (Stowarzyszenie Rozwoju i Integracji Młodzieży).