Wszystkie szkolenia i warsztaty są bezpłatne. Udział w zajęciach organizowanych w bibliotece oznacza akceptację Regulaminu Imprez w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.


PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO – GRA SYMULACYJNA DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

Gra „Zadowolony Pracownik” to gra planszowa symulująca rozwój kariery zawodowej od bezrobotnego absolwenta do przedsiębiorcy. Uczy pozytywnej komunikacji, trenuje w odpowiedziach na pytania związane z poszukiwaniem i utrzymaniem pracy, ćwiczy poprawne słownictwo i zrozumiałe wysławianie się.

Uczestnicy w czasie rozgrywki zdobywają edukację, pracę, pobierają pensje, robią zakupy, płacą rachunki, biorą udział w rozmowach rekrutacyjnych, przeżywają rożne przygody, na które składają się zarówno sukcesy jak i porażki. Samodzielnie podejmują decyzje, które mają ich w ciągu jednej 2-godzinnej rozgrywki doprowadzić do jak najlepszego statusu życiowego i zgromadzenia największych aktywów.

Terminy:środy, godz. 8.30-11.00 do ustalenia mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
Uczestnicy: 5-30 osób w wieku 15+ lat
Czas trwania zajęć: około dwie godziny
Prowadzący: Zespół Instruktorów Harcerskich Fundacji ZWHP „Szare Polówki”


LEKCJA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI Z GRĄ OIL CITY

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty przedsiębiorczości połączone z rozgrywką „Oil City”, gry symulacyjnej osadzonej w czasach początków przemysłu naftowego w Galicji. Uczestnicy poznają fascynującą historię wydobycia ropy naftowej, dowiedzą się jaki wkład w rozwój przemysłu naftowego mieli Polacy, a następnie wcielą się w najpotężniejszych inwestorów epoki i spróbują swoich sił w wyścigu o miano najbogatszego Nafciarza Galicji.

Stworzona przez Małopolski Instytut Kultury gra zapewni nie tylko rozrywkę, ale także da szansę nauczenia się rozwijania własnej firmy, inwestowania, planowania, oceny ryzyka. Pozwoli też sprawdzić swoje umiejętności negocjacji, konkurowania z innymi graczami oraz współpracy w zespole. Więcej o grze.

Terminy: czwartki, godz. 8.30-12.00 do ustalenia mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
Uczestnicy: 9-30 osób w wieku 13+ lat
Czas trwania zajęć: około trzy godziny


BIZNES Z MAŁOPOLSKĄ W TLE

Warsztaty, w czasie których uczestnicy nie tylko poznają region Małopolski, ale także rozwiną kompetencje z zakresu przedsiębiorczości i zagrają w ekonomiczną grę symulacyjną „Chłopska Szkoła Biznesu”.

Zajęcia składają się z dwóch części:

W pierwszej uczestnicy będą mogli zapoznać się ze zbiorami regionalnymi zgromadzonymi w Czytelni Zbiorów o Krakowie i Małopolsce, a także zgłębić wiedzę o swojej „małej ojczyźnie” i nauczyć się posługiwać źródłami informacji regionalnej.

W drugiej części uczestnicy skupią się na temacie przedsiębiorczości. Prowadzący wyjaśnią podstawowe pojęcia ekonomiczne, a następnie opowiedzą ciekawostki związane z grą „Chłopska Szkoła biznesu”, m.in. jak narodziła się przedsiębiorczość w Andrychowie oraz jak wyglądała praca rzemieślników. Następnie uczestnicy wcielą się w role średniowiecznych kupców (kowala, piekarza lub tkacza), którzy będą produkować i sprzedawać towary na rynku, negocjować i wyruszać na wyprawy handlowe, aby zarabiać i rozwijać swój biznes.

Udział w grze będącej symulacją działalności gospodarczej zapewni ciekawe doświadczenia i interakcje z innymi „przedsiębiorcami”. W przystępny sposób zaprezentuje mechanizmy funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej, rozwinie kompetencje społeczne graczy, postawę przedsiębiorczą i świetnie zintegruje grupę. Więcej o grze.

Terminy: czwartki, godz. 8.30-12.00 do ustalenia mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
Uczestnicy: 12-30 osób w wieku 12+ lat
Czas trwania zajęć: około dwie godziny


EVSTART! – ZDOBYWANIE DOŚWIADCZEŃ ZAWODOWYCH ZA GRANICĄ

EVS (European Voluntary Service) to międzynarodowy program finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus+. Umożliwia młodym ludziom podjęcie pracy społecznej w krajach Unii Europejskiej i nie tylko, zdobycie nowych umiejętności, doskonalenie znajomości języków obcych oraz poznanie innych ludzi i kultur.

W trakcie spotkania zostaną przedstawione najważniejsze informacje związane z udziałem w projekcie EVS. Uczestnicy zapoznają się z zasadami i procedurami, procesem rekrutacji oraz dowiedzą się, do których instytucji aplikować, by zdobyć kompetencje i umiejętności wpływające na rozwój osobisty i zawodowy. Prowadzący przedstawi również uczestnikom korzyści, jakie przynosi udział w projekcie.

Terminy: poniedziałki, wtorki, godz. 8.30-12.00 do ustalenia mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
Uczestnicy: maksymalnie 40 osób w wieku 17-30 lat
Czas trwania zajęć: około dwie godziny


Oil City

Oil City

Oil City

Oil City