2024-05-17
Potrzeba czynienia dobra. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Lady Marjorie Salisbury

Markiza brytyjska, działaczka charytatywna, założycielka fundacji Help Poland Fund, której zadaniem jest wspieranie klinik czy szpitali. Lady Marjorie Salisbury – wielce zasłużona postać. Dziś na terenie Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Proszowicach odsłonięto tablicę upamiętniającą zasługi tej filantropki. W uroczystości wzięła udział I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.

- Lady Marjorie Salisbury poprzez swoją fundację przez wiele lat wspomagała proszowicki szpital, zaopatrując go w sprzęt medyczny. Tu, na miejscu bywała kilkukrotnie. Znając potrzeby personelu medycznego, wspierała go jak tylko mogła. Działalność markizy Salisbury powinna być wzorem do naśladowania. Jej pomoc pozwoliła uratować wiele ludzkich istnień. To przykład pięknie, wielowymiarowo i namacalnie realizowanej potrzeby czynienia dobra – mówi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.

2024-05-17
Na zdjęciu stoi sześć odznaczonych osób, cztery kobiety i dwóch mężczyzn, wojewoda Krzysztof Jan Klęczar oraz rektor URK w bordowej todze i nakryciu głowy.

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie wypromował kolejnych nauczycieli akademickich. Dyplomy doktora habilitowanego otrzymało 14 osób. Stopień naukowy doktora uzyskały z kolei 62 osoby.

Uroczystość promocji połączona była z odnowieniem doktoratów, których obrony rozpraw odbyły się ponad 50 lat temu. Podczas wydarzenia wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar wręczył odznaczenia państwowe.  

– Dzisiejsza uroczystość jest zwieńczeniem wielu lat trudów kształcenia. To także symboliczny moment na drodze do realizacji zamierzonych celów. To ważny czas dla doktorów habilitowanych i doktorów, ale również dla ich opiekunów merytorycznych. Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie powiększając grono nauczycieli akademickich, rośnie w siłę. Państwa sukcesy w dziedzinie nauk rolniczych, inżynieryjno-technicznych i społecznych przekładają się na rozwój polskiej nauki. Serdecznie gratuluję owoców ciężkiej pracy i życzę spełnienia w życiu osobistym i zawodowym
– mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

2024-05-17
Na zdjęciu widać przedstawiciela studentów, który odebrał klucz do miasta i podniósł go do góry w geście triumfu. Obok studenta stoi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

Dziś krakowscy studenci rozpoczęli oficjalnie wielkie świętowanie. Uroczystym Korowodem i przekazaniem symbolicznych kluczy do miasta rozpoczęły się Juwenalia Krakowskie 2024.

Małopolska jest drugim pod względem liczby studentów ośrodkiem akademickim w Polsce. Nasze uczelnie wyższe są liderami prestiżowych rankingów. Kształcą, wskazują kierunki i przygotowują do wejścia na rynek pracy. W całym województwie naukę pobiera ok. 144 tys. studentów. Tylko w Krakowie mamy ok. 130 tys. żaków. To ogromny potencjał dla rozwoju całej naszej gospodarki. Kraków studentami stoi! Dziś brać studencka rozpoczyna wspólne celebrowanie swojego wielkiego święta. Oto rozpoczynają się Juwenalia Krakowskie. Życzę wspaniałej zabawy, a potem – udanej sesji! – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

2024-05-17
IX Dzień Otwarty WSSE w Krakowie - 18 maja 2024 r.

W sobotę 18 maja w godzinach 11.00- 15.00 odbędzie się IX DZIEŃ OTWARTY WOJEWÓDZKIEJ STACJI SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNEJ W KRAKOWIE. Wydarzenie będzie miało charakter rodzinnego pikniku organizowanego na terenach zielonych należących do WSSE w Krakowie przy ul. Prądnickiej 76. Wydarzenie honorowym patronatem objął wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz Marszałek Województwa Małopolskiego.

W programie m.in.:

BEZPŁATNE BADANIA :

    wzroku,
    słuchu,
    w kierunku wad postawy,
    pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
    poziomu glukozy we krwi.

BEZPŁATNE KONSULTACJE i PORADY ZDROWOTNE:

    konsultacje dietetyczne wraz z analizą składu ciała,
    konsultacje kosmetologiczne z zabiegiem parafinowym na dłonie,
    konsultacje diabetologiczne,
    instruktaż samobadania piersi na fantomach,
    konsultacje przedstawicieli NFZ wraz z wydawaniem kart EKUZ,
    konsultacje przedstawicieli ZUS w zakresie świadczeń emerytalno-rentowych, prewencji rentowej i rehabilitacji, kalkulator emerytalny (możliwość wyliczenia prognozowanej emerytury), możliwość założenia konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS,
    konsultacje z przedstawicielami KRUS,
    konsultacje z przedstawicielami UMK (m.in. dot. programów zdrowotnych),
    konsultacje psychologiczne.

2024-05-16
Widok z góry na salę Auditorium Maximum UJ. Z mównicy z boku sceny przemawia wojewoda Krzysztof Jan Klęczar. Na środku sceny stoi kobieta w białej bluzce i czarnych spodniach. U góry nad sceną zawieszone są dwa duże ekrany.

W dniach 16-18 maja odbywa się XXX Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Na miejsce tegorocznego jubileuszowego spotkania wybrano Stołeczne Królewskie Miasto Kraków. W ceremonii otwarcia Zjazdu uczestniczył wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, który objął nad wydarzeniem patronat honorowy.

– Przez najbliższe trzy dni przedstawiciele środowiska medycznego będą mieli szansę poszerzyć swoje horyzonty w dziedzinie chirurgii onkologicznej. Nie zabraknie okazji do wymiany wiedzy oraz do rozmów z ekspertami krajowymi i zagranicznymi. Rozwój chirurgii onkologicznej i innowacyjne metody leczenia są kluczowe w walce z nowotworami – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

2024-05-16
Zdjęcie z konferencji Kontrowersje i postępy w reumatologii. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda. Na zdjęciu wojewoda przemawiający do mikrofonu. Po lewej stronie na ciemnym tle widoczny napis: Kontrowersje i postępy reumatologii, Kraków 2024.

Forum dyskusji i wymiany poglądów, platforma współpracy interdyscyplinarnej oraz spotkanie lekarzy z wielu dziedzin. Taki wymiar ma konferencja „Kontrowersje i postępy w reumatologii 2024”, która odbywa się w Krakowie. W jej inauguracji udział wzięli wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda.

- Reumatologia wymaga zaangażowania i współpracy wielu specjalistów z różnych dziedzin. Ich wiedza daje możliwość skutecznego diagnozowania i leczenia pacjentów. Niech ta konferencja będzie okazją do wymiany poglądów oraz nawiązania jeszcze lepszej współpracy na przyszłość - mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

2024-05-16
Na zdjęciu stoi małżeństwo obchodzące 50. rocznicę ślubu, mężczyzna trzyma w prawej ręce pamiątkowy dyplom, kobieta trzyma w rękach storczyka z wbitą w niego liczbą 50. Po lewej stronie stoi wojewoda Krzysztof Jan Klęczar, po prawej stronie stoi dwóch mężczyzn. Na ścianie za nimi na białym tle wisi żółty napis Złote Gody oraz dwa czerwone serca.

Ślubuję ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że cię nie opuszczę aż do śmierci. Te słowa przed 50 laty na ślubnym kobiercu wypowiedzieli mieszkańcy gminy Kocmyrzów-Luborzyca, z którymi dziś spotkał się wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Z okazji Złotych Godów wojewoda Klęczar wręczył 36 parom – przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę – Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

– Złoty jubileusz jest dowodem wytrwałości, ale także więzi pomiędzy małżonkami. Niech miłość, która Państwa połączyła przed laty, rozkwita i dodaje sił. Jej potwierdzeniem są wręczone dzisiaj Medale za Długoletnie Pożycie. Życzę kolejnych lat pełnych szczęścia i spędzonych w zdrowiu – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

wstecz    do góry     drukuj